اوقات فراغت در شمال

بیکارى و فراغت از عوامل مهم ناهنجاریهاى اجتماعى به شمار مى‏روند. کنترل و هدایت نیروى فارغ و پر کردن اصولى اوقات فراغت او سهم بزرگى در اصلاح و حفظ سلامت جامعه دارد.

وجود اماکن و مناظر زیبا مى‏تواند بخشى از اوقات فراغت را پر کند و استان مازندران از این نعمت به وفور بهره‏مند است.

وجود جنگل‏ها و پارک‏هاى جنگلى، ییلاق‏ها و دریاى نیلگون خزر کمک بزرگى براى نسل فارغ‏البال این استان بوده است و توانسته‏اند بخش مهمى از ساعات بیکارى آنها را پر کنند.

وجود مراکز جانبى و اجراى برنامه‏هاى تابستانى نقش خوبى در پر کردن اوقات فراغت دانش‏آموزان دارد. در روستاها همه افراد از کودک تا بزرگسال سرگرم فعالیت هستند و به جز ساعاتى که کودکان و جوانان به مدرسه و درس مى‏پردازند، در بقیه ساعات روز به کار کشاورزى و یا دامدارى و مرغدارى کمک مى‏کنند و کمتر فرصت دارند تا به فکر بازى و سرگرمى‏هاى دیگر باشند.

با وجود همه این مواهب طبیعى، نسل جوان شهرهاى مازندران از کمبودهایى رنج مى‏برند و اوقات خود را به بطالت مى‏گذرانند. کمبود سینما و تئاتر در اکثر شهرهاى استان محسوس است. اماکن ورزشى نیز در بعضى از شهرها ظرفیت کافى و فضاى لازم را ندارند و در بعضى شهرهاى کوچک اصلاً وجود ندارند.

بچه‏هاى روستا علاوه بر کارهاى کشاورزى و استفاده از بازى‏هاى جدید مانند فوتبال، در اوقات فراغت به بازیهاى محلى نیز مى‏پردازند.

نقش صدا و سیما در گذران اوقات فراغت

همه مى‏دانیم که امروزه صدا و سیما و یا بهتر بگوییم سیما (تلویزیون) نقش مهمى را در پر کردن اوقات فراغت همه سنین ایفا مى‏کند. بچه‏ها و بزرگترها ساعت‏ها پاى تلویزیون مى نشینند و به صفحه آن چشم مى‏دوزند.

نکته قابل توجه در استان مازندران امکان دریافت برنامه‏هاى تلویزیونى کشورهاى آسیاى میانه، قفقاز و روسیه است. این برنامه‏ها حتى با آنتن‏هاى معمولى و حداکثر با استفاده از تقویت‏هاى رایج در بازار دریافت مى‏شوند و هرچند طبق مشاهدات عینى فساد آنها در حد برنامه‏هاى تلویزیونى کشورهاى غربى نیست، ولى تأثیر منفى بر نسل جوان استان داشته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *