اماکن مذهبی در شمال

 اماکن مذهبی در شمال

 امامزاده‏ها و بقاع متبرکه

از آنجا که استان مازندران (طبرستان قدیم) محل رفت و آمد و حتى تشکیل حکومت علویان و فرزندان اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‏السلام بوده است و تعداد زیادى از سادات و فرزندان ائمه اطهار علیهم‏السلام در نبردهاى این منطقه و در جنگ با دشمنان اهل‏بیت علیهم‏السلام کشته شده‏اند، بقعه‏ها و امامزاده‏هاى زیادى در این سامان وجود دارد. بر اساس آمار مربوط به سال 1375، تاکنون بالغ بر 979 امامزاده و بقعه بزرگان دین در استان مازندران به ثبت رسیده است که اسامى برخى از آنها به شرح زیر است:

1ـ امامزاده ابراهیم، واقع در آمل، داراى صندوقى نفیس و از شاهکارهاى قرن نهم هجرى است. وى احتمالاً از نوادگان امام موسى بن جعفر علیه‏السلام است.

2ـ بقعه امامزاده ابراهیم، معروف به ابوجواب در جنوب شرقى بابلسر واقع شده است. در جنب امامزاده سر امامزاده ابراهیم آمل و یا امامزاده ابراهیم قریه ماجرکجور دفن است و به همین دلیل، محل مجاور امامزاده به «مشهد سر» مشهور است. امامزاده ابراهیم را از فرزندان امام موسى کاظم علیه‏السلام دانسته‏اند.

3ـ امامزاده ابراهیم در بالا تجن قائمهشر. امامزاده داراى صندوق کنده‏کارى شده زیبایى بوده که از بین رفته و فقط قطعه‏هایى از آن باقى مانده است.

4ـ امامزاده ابوطالب، زیرآب قائمهشر، از اولاد امام موسى کاظم علیه‏السلام.

5ـ امامزاده احمد کیا سلطان در نور واقع است. وى از اولاد حسن بن محمود بن زیدبن امام حسن علیه‏السلام است.

6ـ امامزاده امان‏الله. این امامزاده در نور واقع است و نسب او را به امام زین‏العابدین رسانده‏اند.

7ـ امامزاده بلال، در کجور واقع است. بلال را فرزند زید از نوادگان امام کاظم علیه‏السلاممى‏دانند.

8ـ امامزاده بلال، در ناتل رستاق نور واقع شده است. امامزاده مزبور را فرزند عون بن موسى الکاظم علیه‏السلام مى‏دانند.

9ـ امامزاده جعفر و امامزاده حسن در کجور واقع شده است. امامزادگان مزبور را از اولاد امام موسى الکاظم علیه‏السلام دانسته‏اند.

10ـ امامزاده حسن، در چلاو آمل واقع است، قطعه چوب صندوق قدیمى بقعه سال (988ق) را نشان مى‏دهد.

11ـ امامزاده حسن: این امامزاده در بندپى بابل واقع شده و با طرح هشت ضلعى و گنبد هشت ترک است. حسن را از فرزندان امام موسى کاظم علیه‏السلامدانسته‏اند.

12ـ امامزاده حمزه: بقعه و مسجد این امامزاده در بیشه‏سر قائمهشر (على آباد) قرار دارد.

13ـ امامزاده خالد کیاسلطان: بناى هشت ضلعى امامزاده در جانب شرقى و متصل به آن مسجدى مستطیل شکل قرار دارد، در کجور واقع شده است. امامزاده مزبور را از نوادگان امام موسى الکاظم علیه‏السلام دانسته‏اند.

14ـ امامزاده زین‏العابدین: این امامزاده در زیرآب قائمهشر بر قله کوهى با راهى ناهموار واقع شده است.

15ـ امامزاده سلطان سید محمد قریشى: مجموعه‏اى مرکب از دو مسجد و بقعه میانى در لاریجان (آمل) واقع شده است.

16ـ امامزاده سلطان محمد طاهر: وى در نزدیکى بابل مدفون است و نسب به امام کاظم علیه‏السلام مى‏رساند.

17ـ امامزاده سید سعدین: این امامزاده که در ناحیه نور واقع است. این امامزاده را از نوادگان امام زین العابدین علیه‏السلام دانسته‏اند.

18ـ امامزاده سید على کیاسلطان: بنایى زیبا در بخش کجور دارد که بناى اصلى آن را مى‏توان از آثار قرن نهم هجرى دانست. نسب وى به امام کاظم علیه‏السلاممى‏رسد.

19ـ امامزاده شاه زاده حسین: وى را به امام کاظم علیه‏السلام نسبت مى‏دهند و بقعه داراى مجموعه ایوان، مسجد، حرم و حسینیه است. چنار کهنسالى در دیوار حسینیه نزدیک بقعه قرار دارد که دور تنه آن به 40/8 متر مى‏رسد.

20ـ امامزاده صالح: این امامزاده در 20 کیلومترى شمال شرقى سارى، بین جاده سارى و خزر آباد در رود مرز میان رود واقع است. این امام‏زاده آرامگاه یکى از سادات سلسله مرعشى است که حدود دو قرن و نیم در این ناحیه حکومت کرده‏اند.

21ـ امامزاده عبدالله (عباس): واقع در دشت سرآمل و داراى مسجد و بقعه مى‏باشد. در زیارتنامه داخل حرم نام امامزاده، عباس آمده است.

22ـ امامزاده عبدالله: این امامزاده در دشت سر آمل واقع شده و شامل بقعه و مسجد است. عبدالله را فرزند حارس، و از نوادگان امام موسى کاظم علیه‏السلامدانسته‏اند. صندوق مرقد داراى کنده‏کارى و مزیّن به آیات قرآنى است. (این امامزاده در استان مازندران از جایگاه ویژه‏اى برخوردار است.) در حاشیه امامزاده بازار و مهمانسرا نیز وجود دارد.

23ـ امامزاده عبدالله: امامزاده در بندپى بابل قرار دارد و بر روى درها، تاریخ 1318 ه .ق و بر روى صندوق مزار تاریخ 1306 ه .ق حک شده است.

24ـ امامزاده عبدالله: این امامزاده را از اولاد امام زین‏العابدین علیه‏السلام دانسته‏اند و در نور واقع است.

25ـ امامزاده على معروف به فشنگ آقا: محل امامزاده در دهکده اسک بالا لاریجان است. نسب وى با پنج واسطه به امام زین‏العابدین علیه‏السلام مى‏رسد.

26ـ امامزاده فضل: بنایى مستطیل شکل شامل بقعه و مسجد در دشت سرآمل، مدفن این امامزاده است که نسب او را به ابوالفضل فرزند امام موسى کاظم علیه‏السلامرسانده‏اند.

27ـ امامزاده قاسم: این امامزاده را که از اولاد موسى بن جعفر علیه‏السلام دانسته‏اند، در آمل مدفون است.

28ـ امامزاده قاسم: در دشت سر آمل واقع شده و داراى بقعه و مسجد است. طبق کتیبه، سال 840 ه .ق، صاحب بقعه قاسم بن على موسى نامیده شده است.

29ـ امامزاده قاسم: این امامزاده در بابل کنار قائمهشر واقع شده است و داراى برج استوانه‏اى شکل و بلندى است. نماى خارجى این بناى آجرى تا دو سوم ساده است و بعد از آن یک دوره مستطیل‏هاى جدا از هم که محل کتیبه و کاشى‏کارى است، ایجاد شده است. نقش‏هاى زیبایى بر دیوارها، در بقعه و مرقد و صندوق آن کنده‏کارى و گچبرى شده است.

30ـ امامزاده قاسم: بقعه امامزاده در ناحیه دو هزار و سه هزار مازندران واقع شده است. کتیبه بالاى در به خط ثلث در سال 706 ه .ق نگاشته شده است. نسب امامزاده را به ده واسطه به امام حسن مجتبى علیه‏السلام رسانده است.

31ـ امامزاده قاسم بن عقیل: امامزاده قاسم با بنایى نوساز به جاى بقعه قدیمى در لیتکوه آمل قرار دارد، نسبت امامزاده را به امام کاظم علیه‏السلام رسانده‏اند.

32ـ امامزاده محمد: بقعه امامزاده در مشهد گنج افروز بابل واقع است و داراى بقعه و مسجد مى‏باشد.

33ـ امامزاده محمد: وى که به محمد بن ابى‏بکر بن على بن ابى‏طالب معروف است، در ناحیه کوهستانى نور مدفون است.

34ـ امامزاده محمد و امامزاده ابراهیم: این دو امامزاده را از اولاد امام کاظم علیه‏السلامدانسته‏اند. مدفن آنان شهر نور است.

35ـ امامزاده محمود: در طومار متولیان دوران صفویه از این بقعه به نام «درویش محمود» یاد شده است. منبت‏کارى‏ها و کنده‏کارى‏هاى زیادى در بقعه وجود دارد. مدفن درویش محمود در گیلخواران قائمهشر واقع شده است.

36ـ امامزاده محمود: بقعه امامزاده در کوهستان نور و داراى بنایى هشت ضلعى با بام هرمى هشت ترک معروف به کلاه درویش مى‏باشد. بر روى درهاى بقعه سال 886 ه .ق حک شده است.

37ـ امامزاده موسى: در على آباد حومه قائمهشر واقع است. اطراف امامزاده را گورستانى قدیمى با درختان کهنسال فرا گرفته است.

38ـ امامزاده موسى بن عون: بقعه‏اى است واقع در ناحیه نور و با در ورودى زیبا و برج گونه‏اى هشت ضلعى. این امامزاده را از اولاد امام کاظم علیه‏السلام دانسته‏اند.

39ـ امامزاده میرعبدالعظیم و امامزاده محمد: بناى بقعه میرعبدالعظیم در شهر سارى قرار دارد. در مجاور امامزاده میرعبدالعظیم نیز، امامزاده‏اى به نام سیّد محمّد مدفون است. میرعبدالعظیم را همان میرعبدالعزیز فرزند میرکمال‏الدین پسر دوم قوام‏الدین مرعشى دانسته‏اند.

40ـ امامزاده هفت‏تنان: بقعه هشت ضلعى با گنبد هرمى هشت ترک این امامزاده در لاریجان واقع است. نام امامزادگان بر روى در ورودى چنین کنده شده است: امامزاده نبى و ولى و مالک و معصوم و کنانه و یسعه و خدیجه. ایشان فرزندان هادى بن موسى کاظم علیه‏السلام هستند.

41ـ امامزاده یحیى: بناى امامزاده که در ناحیه بالا لاریجان است، بر روى صخره سنگى ساخته شده و مرقد امامزاده را نیز در سنگ کنده‏اند. یحیى را از فرزندان موسى بن جعفر علیه‏السلامدانسته‏اند.

42ـ امامزاده یحیى: بقعه‏اى در مرکز شهر سارى متعلق به سده نهم هجرى است. این امامزاده مدفن سه تن از امامزادگان به نامهاى یحیى بن موسى الکاظم علیه‏السلام، برادرش حسین بن موسى و خواهرشان سکینه است.

43ـ امامزاده یوسف: مدفن امامزاده در شهر نور واقع شده است. بنا شامل بقعه و مسجد است. نسب وى چنین است: یوسف بن یعقوب بن محسن بن امام موسى کاظم علیه‏السلام.

44ـ آرامگاه حضرت شیخ: بنایى است در نور مازندران با طرح هشت ضلعى منظم از خارج و داخل آرامگاه نیز هشت ترک است. این بنا احتمالاً از آثار مربوط به قرن نهم است، به نام مزار شیخ احمد یا شیخ سلطان احمد، معروف مى‏باشد. اهالى او را نایب امام حسن عسکرى علیه‏السلام مى‏دانند که به عنوان مبلغ مذهبى جهت ارشاد مردم منطقه به این ناحیه سفر کرده است. این بنا به خاطر نقاشى‏هاى رمزى و استعارى (سمبلیک) داخلش، مورد توجه قرار گرفته است.

45ـ آرامگاه درویش فخرالدین: این آرامگاه که در مسیر جاده آمل به بابل واقع شده، مدفن درویش فخرالدین از بزرگان خاندان سادات مرعشى مازندران در قرن نهم هجرى است. این مقبره داراى مسجد بوده و بر صندوق روى قبر تاریخ 883 ه .ق نوشته شده است.

46ـ بقعه آقا مشهد: بقعه‏اى است در بخش مرکزى سارى برفراز تپه‏اى در کنار قلعه‏اى کهن که آن را به «باوندیان» نسبت مى‏دهند. صندوق روى مزار کار ظریفى است و تاریخ 860 ه .ق روى آن حک شده است.

47ـ بقعه امامزادگان: عبدالرحمن، منصور و ابراهیم: این سه تن از معتبرترین امامزادگان منطقه به شمار مى‏روند و در چهاردانگه هزار جریب سارى قرار دارند. وجود گورستان وسیع اطراف بقعه با چندین هزار لوح مزار سیاه رنگ ایستاده، این محل را یکى از مهمترین محل‏هاى مذهبى کرده است.

48ـ بقعه امامزاده احمد (بلند امام): این بقعه در کلباد بهشهر واقع شده است. بقعه داراى بنایى کهن بوده که در سال‏هاى اخیر به جاى آن بنایى هشت ضلعى و مسجدى متصل به آن ساخته‏اند. مردم منطقه ویرانى بقعه اصلى را به سربازان روسى در دوران اشغال ایران در سال 1320 ه .ش نسبت مى‏دهند.

49ـ بقعه امامزاده حسن رضا: محل امامزاده، کلباد بهشهر است و داراى بقعه و مسجد است. درخت سروى بزرگ با قطر حدود 5/3 متر در محوطه گورستان اطراف بقعه وجود دارد که از دیدنى‏هاى محل است.

50ـ بقعه امامزاده زین‏العابدین: قره طغان بهشهر مدفن این امامزاده است. بقعه داراى مسجدى است که متصل به بقعه مى‏باشد و بر روى درهاى بقعه آیت‏الکرسى و صلوات بر محمد و آل نوشته شده است. این بقعه را امامزاده محمد نیز مى‏نامند.

51ـ بقعه امامزاده سید جلال: بقعه در حومه سارى واقع شده است. در کنار بقعه مسجدى براى عبادت زائران ساخته شده است.

52ـ بقعه امامزاده سید عبدالله: امامزاده در پنج هزاره بهشهر واقع و شامل بقعه و بناى مستطیل شکل و سفال پوشى متصل به آن، مى‏باشد. در بقعه کنده‏کارى شده و ضریح مشبّک چوبینى بر روى قبر نصب است. در گورستان اطراف بقعه، چهار سرو بلند وجود دارد.

53ـ بقعه امامزاده سیف‏الدین: بقعه‏اى هشت ضلعى در چلاو آمل مدفن این امامزاده است. بناى بقعه قدیمى است. دورادور زیر سقف آیت‏الکرسى و سوره توحید با خط خوش کنده‏کارى شده است.

54ـ بقعه امامزاده عباس: دشت سر آمل محل این بقعه است. مسجدى نیز در جوار بقعه وجود دارد. نام این امامزاده در طومار عهد صفویه آمده است و در گچ‏برى صحن بقعه تاریخ 1139 ه .ق ثبت است.

55ـ بقعه امامزاده عباس رضا: بقعه‏اى است در بیشه سر قائمهشر و با ستونهاى دهان اژدرى زیبا در زیر سقف ایوان. روى صندوق بقعه سوره «الرحمن» و سال 931 ه .ق حک شده است.

56ـ امامزاده عبدالصالح: این امامزاده که نسب وى را به امام موسى کاظم علیه‏السلامرسانده‏اند، در بخش مرکزى سارى واقع است.

57ـ امامزاده عبدالله: بقعه امامزاده عبدالله در لیتکوه آمل از بناهاى مذهبى مورد توجه مردم است. در سال 1342 ه .ش بناى اصلى آن بازسازى شده و علاوه بر آن حوض شفا، مرقد بى‏بى فاطمه و سقاخانه نیز جزء این مجموعه است. این امامزاده زائرسراى بزرگى نیز دارد.

58ـ بقعه امامزاده عبدالله: بقعه‏اى است واقع در قره طغان بهشهر که شامل مسجد نیز مى‏شود. در نماى ورودى مسجد قوس تیره‏دارى قرار دارد که با نوع تزیینات سایر مساجد بقعه‏ها متفاوت است.

59ـ بقعه امامزاده عبدالله: در چهاردانگه هزار جریب مازندران واقع است. عبدالله را از فرزندان امام صادق علیه‏السلام دانسته‏اند. در اطراف بقعه قبرستانى است که سنگ قبرهاى آن مربوط به قبل از صفویه است.

60ـ بقعه امامزاده عبدالله قاسم: بقعه و مسجد این امامزاده در محله رودپى سارى واقع شده و صندوق روى مرقد از کنده‏کارى ظریفى برخوردار است.

61ـ امامزاده على اکبر: میان دو رود سارى، مدفن این امامزاده است. طول هر ضلع بقعه 8 متر است.

62ـ امامزاده عیسى: میان دو رود مدفن این امامزاده است که در محل او را از نوادگان امام کاظم علیه‏السلام مى‏دانند. بقعه‏اى قدیمى و مسجدى در محل امامزاده ساخته شده است.

63ـ بقعه امیرسید على سلطان المحققین: بقعه‏اى است در چهاردانگه سارى که بناى آن رو به ویرانى است. امیر سید على در سال 829 ه .ق در گذشته است.

64ـ بقعه خضر یا گور سادات: این بنا در اراضى مصلاى آمل واقع شده است.

65ـ بقعه سادات بابلکان: واقع در قره طغان بهشهر با ساختمانى چهارگوش با سردابى در زیر بوده و بر کتیبه داخل بقعه اسم صاحب قبر سید رضى‏الدین بن الامیر سید کمال‏الدین بن سید شمس‏الدین بابلکان الحسینى ثبت شده است که در سال 805 ه .ق درگذشته است. سادات بابلکانى را شعبه‏اى از سادات مرعشى دانسته‏اند که در منطقه پنجاه هزار مازندران حکومت مى‏کرده‏اند.

66ـ بقعه سعید العلماء: مدفن این عالم بزرگ در شهر بابل روبروى مسجد جامع قرار گرفته است. سعیدالعلما از علماى دوران محمد شاه و ناصرالدین شاه قاجار بوده که در جریان دفع فتنه بابیه و ملاحسین بشرویه در قلعه طبرسى نقش عمده‏اى داشته است.

67ـ بقعه سید ابوالحسن المؤید بالله: بقعه‏اى است در ناحیه تنکابن که مورد توجه مردم منطقه مى‏باشد. درباره شخصیت صاحب بقعه نوشته‏اند: کیا ابوالحسین مشهور به مؤید بالله ملقب به عضدالدوله مى‏باشد. عضدالدوله را از نوادگان امام حسن علیه‏السلامدانسته‏اند. عضدالدوله در ارشاد مردم منطقه به سوى اسلام نقش بسزا داشته است. مردم امامزاده را ابوالحسن مى‏نامند.

68ـ بقعه سید ابوصالح: ابوصالح در بیشه سرقائمهشر مدفون است. سید را از فرزندان امام کاظم علیه‏السلام دانسته‏اند.

69ـ بقعه سید زین‏العابدین: زین العابدین، پسر سید کمال‏الدین مرعشى در سارى مدفون است. او و دو برادرش سید شمس‏الدین و سید فخرالدین در این بقعه مدفونند. این بقعه در گذشته‏اى نه چندان دور به گنبد میر زین العابدین عادلى معروف بوده است. سید زین العابدین از سال 872 تا 880 ه .ق بر سارى حکومت کرده است.

70ـ بقعه سید محمد کیار دبیر صالحانى: بقعه سید محمد از عالمان و عارفان واقع در ناحیه کوهستانى کجور مازندران مى‏باشد. سید محمد کیا را از نوادگان امام حسن مجتبى علیه‏السلام دانسته‏اند.

71ـ بقعه سید محمود و سید زین‏العابدین: مدفن این دو امامزاده در بخش گرگان رود، در جنوب غربى دریاى خزر است. نسب این دو امامزاده را به امام زین‏العابدین علیه‏السلام رسانده‏اند.

72ـ بقعه شاه رضا کیا سلطان: در دشت نور واقع شده است. در وردوى بقعه دو لنگه است و بر آن کتیبه‏هایى چند کنده‏کارى شده است. نسب وى را به امام کاظم علیه‏السلام رسانده‏اند.

73ـ بقعه مشهد میر بزرگ: این مدفن در شهر آمل مدفن میر قوام‏الدین مرعشى معروف به میر بزرگ است. نسب وى را به على بن ابى‏طالب علیه‏السلامرسانده‏اند. او به مقام قطب العارفین رودبار مازندران رسیده و سلسله سادات مرعشى را که از سال 760 تا 989 ه .ق حکومت داشته‏اند، پایه‏گذارى کرده است. این بنا از جمله بناهاى معروف مازندران است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *